SZAMAN

Dosłownie kilka zdań na temat człowieka ze wschodu Arun znalazł w pewnej pracy magisterskiej… W taki oto sposób grubo ponad dziesięć lat temu narodziła się jego znajomość z Bairem Rinczinowem, jednym z najmocniejszych buriackich szamanów, znajomość która zainspirowała Aruna do napisania powieści „Dotyk szamana” , scenariusza sztuki „Szaman. Spektakl reporterski”, który zrealizował wspólnie z Moniką Mariotti, a jego stand up „Mistyczna Syberia” skłonił Radka Perlaka do namalowania serii obrazów „Szaman”. Ciąg dalszy zapewne nastąpi…

DOTYK SZAMANA

Z jednej strony książka skierowana jest do czytelników lubiących wykraczać ponad dawno ustalone schematy gatunkowe, jak i do tych, którzy są niejako znudzeni standardową powieścią psychologiczną, podróżniczą, czy też zwykłym thrillerem. „Dotyk szamana” to inteligentne połączenie tych trzech gatunków, z domieszką filozofii, ezoteryki i socjologii. Fabuła powieści oparta na solidnej, terenowej dokumentacji buriackiego szamanizmu, sporządzonej przez samego autora, będzie ucztą dla czytelnika stawiającego na rzetelność i wyobraźnię, a przy tym nie stroniącego od poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące naszych przodków, czy też celowości śmierci.

„Dotyk szamana” to też pierwsza historia z trylogii RYTUAŁY, na którą pomysł zrodził się Arunowi po odbytych przez niego podróżach na Syberię, oraz do Indonezji i Ekwadoru. Motywem przewodnim książek są szeroko pojęte rytuały, a założeniem jest zainicjowanie nowego gatunku literackiego o nazwie ETNO-THRILLER.

SZAMAN. SPEKTAKL REPORTERSKI

Scenariusz spektaklu powstawał równolegle z fabułą powieści „Dotyk szamana”.

Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy, zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego.

Czełtułaj – wioska położona niedaleko rosyjsko – mongolskiej granicy. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś, miała zostać w Czełtułaj raptem kilka dni – bywa tam do dzisiaj i do dzisiaj jest jedyną białą kobietą, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.

Reżyseria: Monika Mariotti, Scenariusz i obsada: Monika Mariotti, Arun Milcarz

Premiera spektaklu miała miejsce 16 września 2020 w teatrze WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5, Warszawa

→KUP BILET NA SPEKTAKL !

SERIA OBRAZÓW: SZAMAN

Autorem serii obrazów SZAMAN jest Radosław Perlak, którego twórczość była prezentowana na wielu wystawach m.in. w Warszawie, Berlinie, Paryżu i Liechtensteinie. Obrazy Szamana w większości zostały wykonane techniką olej na płótnie. Za płótno posłużyły fragmenty starych więziennych prześcieradeł i lnianych sienników. Jeden z obrazów został wykorzystany jako element okładki „Dotyk szamana”.

Radek tworzy w jednym z zakładów karnych w Polsce, odbywając od 1999r.  karę dożywotniego więzienia. Prezentacja obrazów jak i sprzedaż odbywa się podczas spektaklu „Szaman …” . Jednocześnie obrazy można kupić kontaktując się z nami. Cały dochód ze sprzedaży trafia do Radka, aby mógł się nadal rozwijać.

Seria obrazów SZAMAN wkrótce na stronie.

Przewiń do góry