SZAMAN
Dosłownie kilka zdań na temat człowieka ze Wschodu Arun znalazł w pewnej pracy magisterskiej… W taki oto sposób, grubo ponad dziesięć lat temu, narodziła się jego znajomość z Bairem Rinczinowem – jednym z najmocniejszych buriackich szamanów. Znajomość ta zainspirowała Aruna do napisania powieści Dotyk szamana, scenariusza Szaman. Spektakl reporterski (zrealizowany wspólnie z Moniką Mariotti) oraz stand-upu Mistyczna Syberia, który to zaś skłonił Radka Perlaka do namalowania serii obrazów Szaman. Ciąg dalszy zapewne nastąpi…
DOTYK SZAMANA
Z jednej strony książka skierowana jest do czytelników lubiących wykraczać ponad dawno ustalone schematy gatunkowe, jak i do tych, którzy są niejako znudzeni standardową powieścią psychologiczną, podróżniczą czy też zwykłym thrillerem. Dotyk szamana to inteligentne połączenie tych trzech gatunków, z domieszką filozofii, ezoteryki i socjologii. Fabuła powieści oparta na solidnej, terenowej dokumentacji buriackiego szamanizmu sporządzonej przez samego autora, będzie ucztą dla czytelnika stawiającego na rzetelność i wyobraźnię, a przy tym nie stroniącego od poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące naszych przodków czy też celowości śmierci.
Dotyk szamana to też pierwsza historia z trylogii Rytuały, na którą pomysł zrodził się Arunowi po odbytych przez niego podróżach na Syberię oraz do Indonezji i Ekwadoru. Motywem przewodnim książek są szeroko pojęte rytuały, a założeniem jest zainicjowanie nowego gatunku literackiego o nazwie etno-thriller.
SZAMAN. SPEKTAKL REPORTERSKI
Scenariusz spektaklu powstawał równolegle z fabułą powieści Dotyk szamana.
Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego.
Czełtułaj – wioska położona niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś miała zostać w Czełtułaj raptem kilka dni – bywa tam do dzisiaj i do dzisiaj jest jedyną białą kobietą, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.
reżyseria: Monika Mariotti; scenariusz i obsada: Monika Mariotti, Arun Milcarz
Premiera spektaklu miała miejsce 16 września 2020 w teatrze WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5, Warszawa
→KUP BILET NA SPEKTAKL !
SERIA OBRAZÓW: SZAMAN
Autorem serii obrazów Szaman jest Radosław Perlak, którego twórczość była prezentowana na wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Berlinie, Paryżu i Liechtensteinie. Obrazy Szamana w większości zostały wykonane techniką olej na płótnie. Za płótno posłużyły fragmenty starych więziennych prześcieradeł i lnianych sienników. Jeden z obrazów został wykorzystany jako element okładki Dotyku szamana.
Radek tworzy w jednym z zakładów karnych w Polsce, odbywając od 1999 r. karę dożywotniego więzienia. Prezentacja jak i sprzedaż obrazów odbywa się podczas spektaklu Szaman… Jednocześnie obrazy można kupić, kontaktując się z nami. Cały dochód ze sprzedaży trafia do Radka, aby mógł się nadal rozwijać.
Seria obrazów SZAMAN wkrótce na stronie.