ARUN O SOBIE

milcarz

ARUN O SOBIE

W latach 90- tych jako autor tekstów oraz frontman współtworzyłem grind-punkowy zespół Alchemik Sendivius. Popełniłem też kilka filmów dokumentalnych (Yage, Equador 12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiarze, Europa ma zegarki – Afryka ma czas) emitowanych m.in. przez TVP1, TVN oraz 4 FUN TV. Jestem autorem reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych, takich jak Extremium, Poznaj Świat oraz Kontynenty. W 2009 roku otrzymałem nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów INTERSCENARIO we Wrocławiu za scenariusz etno-psycho-thrillera Agung napisanego razem z Pawłem Ferdkiem.
Jako podróżnik zadebiutowałem współorganizując wyprawę Kofan 1998, której celem było zgłębienie rytuałów szamańskich ekwadorskich plemion Kofan, Siona, Tsachila. Rozgłos przyniosła mi samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymałem prestiżową statuetkę KOLOSA. Integralnym elementem tej wyprawy był projekt badawczy Granice Afryki – granice psychiki realizowany przez Koło Naukowe Psychologii UAM Poznań. Podsumowaniem tych badań była książka dr hab. Andrzeja Pankalli „Mitoterapia”, w której opublikowano treść mojego Dziennika Pokładowego. Od tamtego momentu odwiedziłem Indonezję, Syberię, Papuę Nową Gwineę, Madagaskar, Liberię oraz Mongolię.
Jestem autorem jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego.

W 2016 roku jako pisarz zadebiutowałem powieściąCzad. W poszukiwaniu straconego… za którą otrzymałem nagrodę Magellana. W tym samym roku magazyn Kontynenty uhonorował mnie nagrodą PRÓG, „za niezależność i odwagę, oraz umiejętnie rozwijany dar opowiadania”. Od tego czasu wraz z magazynem Kontynenty stworzyłem serię wydawniczą „Opowieści podróżne”: „Afryka”, „Azja”, „Wyspa”.
Moja najnowsza powieść „Dotyk szamana” ukazała się w ramach działalności wydawniczej Fundacji Alchemik Sendivius. Powieści towarzyszy spektakl „Szaman. Spektakl reporterski”, którego jestem współscenarzystą i w którym gram jedną z głównych ról.

MOJA PODRÓŻNICZA MISJA

Jestem eksperymentatorem.
Od wielu lat podróżuję z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego bycia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami, poznaję ich rodziny i rytuały.
Jestem ciekawy świata, a przede wszystkim ludzi, ich życia i obyczajów. Prezentując materiał z moich podróży ukazuję realną możliwość samotnego podróżowania do egzotycznych rejonów Ziemi bez specjalistycznej wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy. Niejednokrotnie udowodniłem (Afryka Maraton), że taka forma poszerzania swej wiedzy nie tylko jest możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód, które później są moją inspiracją przy tworzeniu fabuł nowych opowieści.

Przewiń do góry