ARUN O SOBIE

milcarz

ARUN O SOBIE

W latach 90. jako autor tekstów oraz frontman współtworzyłem grind-punkowy zespół Alchemik Sendivius. Popełniłem też kilka filmów dokumentalnych (Yage, Equador 12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiar, Europa ma zegarki – Afryka ma czas) emitowanych m.in. przez TVP1, TVN oraz 4 FUN TV. Jestem autorem reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych, takich jak „Extremium”, „Poznaj Świat” oraz „Kontynenty”. W 2009 roku otrzymałem nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów Interscenario we Wrocławiu za scenariusz etno-psycho-thrillera Agung napisanego razem z Pawłem Ferdkiem.
Jako podróżnik zadebiutowałem współorganizując wyprawę Kofan 1998, której celem było zgłębienie rytuałów szamańskich ekwadorskich plemion Kofan, Siona, Tsachila. Rozgłos przyniosła mi samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymałem prestiżową statuetkę KOLOSA. Integralnym elementem tej wyprawy był projekt badawczy Granice Afryki – granice psychiki realizowany przez Koło Naukowe Psychologii UAM Poznań. Podsumowaniem tych badań była książka dr. hab. Andrzeja Pankalli Mitoterapia, w której opublikowano treść mojego dziennika pokładowego. Od tamtego momentu odwiedziłem: Indonezję, Syberię, Papuę Nową Gwineę, Madagaskar, Liberię oraz Mongolię.
Jestem autorem jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego.

W 2016 roku zadebiutowałem jako pisarz powieścią Czad. W poszukiwaniu straconego za którą otrzymałem Nagrodę Magellana. W tym samym roku „Kontynenty” uhonorowały mnie nagrodą PRÓG – „za niezależność i odwagę oraz umiejętnie rozwijany dar opowiadania”. Od tego czasu wraz z „Kontynentami” współtworzyłem serię wydawniczą Opowieści Podróżne, w ramach której ukazały się książki: Afryka, Azja, Wyspa.
Moja najnowsza powieść Dotyk szamana ukazała się w ramach działalności wydawniczej Fundacji Alchemik Sendivius. Powieści towarzyszy spektakl Szaman. Spektakl reporterski, którego jestem współscenarzystą i w którym gram jedną z głównych ról.

MOJA PODRÓŻNICZA MISJA

Jestem eksperymentatorem.
Od wielu lat podróżuję z kamerą, próbując dowiedzieć się, jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego bycia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznaję ich rodziny i rytuały.
Jestem ciekawy świata, a przede wszystkim ludzi, ich życia i obyczajów. Prezentując materiał z moich podróży, ukazuję realną możliwość samotnego podróżowania do egzotycznych rejonów ziemi bez specjalistycznej wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy. Niejednokrotnie udowodniłem, że taka forma poszerzania swej wiedzy nie tylko jest możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód, które później są dla mnie inspiracją podczas tworzenia fabuł nowych opowieści.

Przewiń do góry